MENU GŁÓWNE

    PARTNERZY



    Piątek 29.03.2024

    Zajęcia pozalekcyjne w roku szkolnym 2014/2015 Innowacje pedagogiczne Programy profilaktyczne Współpraca międzynarodowa International School Cooperation Sprawdzian po klasie VI

    Programy profilaktyczne

    PROGRAMY PROFILAKTYCZNE REALIZOWANE

    W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 316 IM ASTRID LINDGREN.

     

    1. Programy profilaktyczne realizowane przez Policję:

    • "Odpowiedzialność karna nieletnich" dla klas IV - VI,

    • "Bezpieczeństwo w ruchu drogowym" dla oddziałów przedszkolnych i klas I- III

     

    2. Programy profilaktyczne realizowane przez Straż Miejską:

    • „Bądź bezpieczny”,

    • „Wiem, jak się zachować”,

    • „Agresja i przemoc”,

    • „Uzależnienia”,

    • "Bezpieczeństwo w sieci",

    • "Bezpieczna droga do szkoły"

    3. Warsztaty pedagoga szkolnego: realizacja mgr Grażyna Matuszyńska

    • Klasa II „ Kto może nam pomóc – pojęcie pedagoga i psychologa”, „ Uczymy się egzekwować swoje prawa”

    • Klasa IV „ Moje prawa, prawa dziecka a prawa dorosłych. Tolerancja na inność”, „Komunikacja”

    • Klasa V „ Integracja klasy”, „ Przemoc i agresja. Budzenie empatii”

    • Klasa VI „Myślenie twórcze”, „Orientacja kierunku kształcenia”

     

    4. Trening Zastępowania Agresji ART.

    Dzieci uczą się m. in. poznawać, nazywać i wyrażać swoje emocje; radzić sobie z własną złością, strachem; praktykować samokontrolę; odpowiednio reagować na zaczepki, unikać kłopotów z innymi jak też innych umiejętności, które można zastosować w sytuacjach szkolnych i domowych. Zajęcia prowadzone są w ciekawej dla dzieci formie, oparte na metodach aktywizujących m.in. odgrywaniu ról, co pozwala na nabywanie w warunkach ćwiczebnych nowych umiejętności reagowania w różnych sytuacjach społecznych i rozwiązywania problemów w sposób konstruktywny. Zajęcia prowadzone są w małych grupach- realizacja psycholog szkolny, trenerzy: mgr Edyta Kowalik, mgr Grażyna Matuszyńska

    5. Realizacja programu zajęć psychoedukacyjnych: „Ja i Ty, My i Oni - dlaczego tak trudno się porozumieć?” (innowacja pedagogiczna)


    Cykl zajęć psychoedukacyjnych stworzony i realizowany przez szkolnego psychologa i pedagoga. Celami tych zajęć są: integracja klasy, poznanie się, nauka wyrażania uczuć i komunikatów w formie „Ja”.
    Ważnym elementem zajęć jest nauka umiejętności tworzenia i przestrzegania kontraktu klasowego. Intensywną pracę grupy osoby prowadzące przeplatają zabawami, które służą integracji jak i ćwiczeniu koncentracji oraz spostrzegawczości. Na zajęciach uczniowie moją możliwość rozpoznawania oraz nazywania uczuć trudnych (np. gniew, złość) jak i miłych (np. radość, zadowolenie). Zadaniem też jest ćwiczenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach problemowych w szkole. Pracy z grupą towarzyszą konsultacje z wychowawcą klasy oraz indywidualne rozmowy z dziećmi. Programem są objęte wybrane klasy.
    Osoby realizujące cykl zajęć:
    mgr Edyta Kowalik – psycholog, logopeda, trener ART’u
    mgr Agata Młynarczuk - pedagog, specjalista terapii pedagogicznej

    6. Program pracy z dziećmi w młodszym wieku szkolnym „Asertywność, czyli odwaga i osobista siła w działaniu” (innowacja pedagogiczna).

    Cykl zajęć psychoedukacyjnych stworzony i realizowany jest przez szkolnego psychologa i pedagogów. Cele programu to tworzenie atmosfery zaufania i poczucia bezpieczeństw, uświadomienie barier komunikacyjnych, uzyskanie wiedzy przez uczestników zajęć dotyczącej zagadnienia asertywności, rozwój umiejętności samopoznania i radzenia sobie z uczuciami (wstyd, niepokój), wyrażania własnych myśli w sposób otwarty i nie naruszający praw innych, nauka relaksacji i odprężania, nabywanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach frustracji i stresu, wzmocnienie poczucia własnej wartości, nabywanie nowych umiejętności społecznych.
    W trakcie zajęć dzieci będą miały możliwość poznać lepiej samych siebie, swoje reakcje w kontaktach z innymi, myśli i uczucia im towarzyszące. Uczestnicy zapoznają się z komunikatem „JA” oraz elementami metody Treningu Umiejętności Społecznych, np. proszenia o pomoc czy radzenia sobie z presją grupy. Będą zdobywać wiedzę i umiejętności, co powinno wpłynąć na redukcję lęków w kontaktach z innymi, pozytywną samoocenę, satysfakcję i siłę do działania. Pracy z grupą będą towarzyszyły konsultacje z prowadzącymi, a zajęciami objęci będą uczniowie wytypowani przez wychowawców zgodnie z założeniami programowymi.
    Realizacja:
    mgr Edyta Kowalik – psycholog, logopeda, trener ART-u
    mgr Agata Młynarczuk - pedagog, specjalista terapii pedagogicznej

    7. Realizacja warsztatów profilaktycznych na zespołach wychowawczych – samokształceniowych

    • Kompleksowa praca z rodziną: indywidualne spotkania z rodzicami i uczniami, współpraca z instytucjami i organizacjami pozarządowymi (Urząd Dzielnicy, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna, Poradnia Zdrowia Psychicznego, Poradnia Rodzinna, Sąd Rodzinny i dla Nieletnich, Ośrodek Pomocy Społecznej, Policja, Miejskie Ośrodki Socjoterapeutyczne, Ogniska, Kluby Osiedlowe – Klub Nowy, Świetlica Gniazdo, TPD Bemowo, Straż Miejska, Fundacja ,,Naszym Dzieciom”, OPTA)

    • Konsultacje z wychowawcami klas. Współpraca specjalistów szkoły z wychowawcami, tworzenie planów pracy wychowawczej z poszczególnymi klasami

    • Praca wychowawcza Programem Edukacji Psychologicznej p. Nory Grochowskiej

    • Diagnozowanie możliwości uczniów we współpracy z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną – psycholog szkolny mgr Edyta Kowalik, na terenie PPP Nr 20 psycholog mgr Monika Przybysz

     

    8. Program pracy z dziećmi o charakterze socjoterapeutycznym na pierwszym etapie edukacyjnym (ze szczególnym uwzględnieniem dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego) „Doświadczam, czuję, zmieniam” (innowacja pedagogiczna)

    Zajęcia prowadzone w formie treningu grupowego, których zadaniem jest  rozwijanie właściwości psychicznych niezbędnych w podejmowaniu satysfakcjonujących kontaktów z innymi ludźmi: otwartości, autentyczności, empatii, umiejętności wyrażania uczuć, zrozumienia siebie.
    Celem programu jest: uczenie się określonych umiejętności społecznych, np. radzenie sobie w trudnych sytuacjach oraz relacjach z innymi; znajomość i realizacja zasad zastosowania komunikatu „Ja” w relacjach międzyludzkich, dostarczenie doświadczeń korekcyjnych wzmacniających poczucie własnej wartości, odreagowanie napięć. Chcemy wyposażyć dzieci w „narzędzia” – umiejętności interpersonalne, które będą mogły wykorzystać w różnych sytuacjach społecznych.
    W naszym programie wykorzystujemy ćwiczenia i techniki relaksacyjne, oddechowe, gry, zabawy, techniki dramy, ćwiczenia wspomagające koncentrację uwagi i spostrzegawczość. Zależy nam na tym, aby kontakty z innymi były dla dzieci satysfakcjonujące. Chciałybyśmy, żeby poczuły się silniejsze, spokojniejsze i odkryły (w miarę możliwości) swoje mocne strony, zauważyły dobre cechy w sobie i innych, po to by odkrywać radość życia i satysfakcję, cieszyć się osiągnięciami oraz wiedzieć co jest ważne.
    Osoby realizujące cykl zajęć:
    mgr Edyta Kowalik - psycholog, logopeda, trener ART’u
    mgr Agata Młynarczuk – pedagog, specjalista terapii pedagogicznej

    9. Zajęcia o charakterze terapeutycznym
    Cele zajęć:
    - stwarzanie atmosfery poczucia bezpieczeństwa i zaufania,
    - nabywanie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach,
    - nabywanie umiejętności społecznych,
    - zmniejszanie napięć i niepokojów dzieci.
    Uczestnikami zajęć są uczniowie klas III wytypowani przez wychowawców.
    Zajęcia maja charakter relaksacyjny. Pracujemy nad kształtowaniem właściwych zachowań poprzez zabawy integracyjne, zajęcia ruchowe uruchamiające wyobraźnię.
    Przypominamy elementy Treningu Umiejętności Społecznych, Treningu Kontroli Złości i co można zrobić w danych sytuacjach.
    Zajęcia są realizowane od r. szk. 2013/14.
    Osoby realizujące cykl zajęć:                psycholog  mgr Edyta Kowalik
                                                                  pedagog    mgr Grażyna Matuszyńska