Czwartek 25.04.2024

INFORMACJE OGÓLNE na ROK SZKOLNY 2019/2020

Komunikat dla Rodziców dzieci realizujących naukę na mocy orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 20 prosi Rodziców dzieci realizujących naukę na mocy orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, którego ważność kończy się w bieżącym roku szkolnym, o zgłaszanie się do Poradni w celu podjęcia procedury orzeczniczej dotyczącej kontynuacji kształcenia specjalnego na kolejny etap edukacyjny. Wcześniejsze podejmowanie badań diagnostycznych  umożliwi harmonijne wydawanie orzeczeń.

Zgodnie z Ustawą z dnia 14 grudnia 2016 roku  - przepisy wprowadzające Ustawę – Prawo Oświatowe ( Dz. U. 60.2017)  Art. 312.

Orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przed dniem 1 września 2017 r. na okres:
    1)     I etapu edukacyjnego – zachowują ważność do czasu zakończenia kształcenia w klasie IV szkoły podstawowej;
    2)    II etapu edukacyjnego – zachowują ważność do czasu zakończenia kształcenia w szkole podstawowej.

W przypadku ubiegania się o orzeczenie po raz pierwszy należy zgłosić się do przewodniczacej Zespołu Orzekajacego w celu uzyskania informacji dotyczących procedury uzyskania orzeczenia.

Druki wniosków o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego są do uzyskania
    w sekretariacie Poradni lub do pobrania ze strony internetowej Poradni.

Wnioskodawca dołącza do wniosku o wydanie orzeczenia dokumentację uzasadniającą wniosek, w szczególności wydane przez specjalistów opinie, zaświadczenia oraz wyniki badań psychologicznych i pedagogicznych, dokumentację medyczną potwierdzającą niepelnosprawność, poprzednio wydane orzeczenia lub opinie, jeżeli takie zostały wydane, a także opinię sporządzoną przez nauczyciela, wychowawcę lub specjalistów na temat funkcjonowania ucznia
    w szkole.

Jeżeli do wydania orzeczenia jest niezbędna informacja o stanie zdrowia ucznia, wnioskodawca dołącza do wniosku wydane przez lekarza zaświadczenie o stanie zdrowia ucznia - dokument stwierdzający niepełnosprawność.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami dzieci i młodzież, wobec których można stosować specjalną organizację nauki i metody pracy na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego to uczniowie niepełnosprawni:

1. niesłyszący, słabosłyszący,
      2. niewidomi, słabowidzący,
      3. z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
      4. z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
      5. z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym,
      6. z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
      7. ze sprzężonymi niepełnosprawnościami,

1. zagrożeni niedostosowaniem społecznym,
      2. niedostosowani społecznie.

Dla uczniów z wadą słuchu i wzroku Poradnią właściwą do wydawania orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego jest Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna „TOP”, przy ulicy Raszyńskiej 8/10, a dla dzieci z autyzmem, w tym zespołem Aspergera  - PPP nr 10,  przy ul. Wrzeciono 24.