Wtorek 19.03.2024

Mali kucharze

INOWACAJA PEDAGOGICZNA: „Mali kucharze”

Autor:  Katarzyna Czwarnog

Grupa:  „Jagódki” 4-latki

Opis innowacji pedagogicznej, tematyka, cele i zadania:

/Zdrowe odżywianie staje się coraz popularniejsze. Rośnie liczba osób, które chcą odżywiać się prawidłowo. Oczywiście same chęci to nie wszystko i codzienna rutyna często wiele weryfikuje. Jednak warto popatrzeć na to z perspektywy dziecka. Przedszkole to najlepsze środowisko dla dziecka, by rozpocząć i wdrażać systematycznie podstawy zdrowego stylu życia. Innowacja "Mali kucharze" ma na celu podejmowanie działań na rzecz korygowania przyzwyczajeń i kształtowania właściwych nawyków żywieniowych już u przedszkolaków. Ma ona rozszerzyć wiedzę dziecka z zakresu ochrony zdrowia i higieny, przyswoić nawyki higieniczno– zdrowotnych, a także zasady zdrowego żywienia, kultury sporządzania i spożywania posiłków. Nie jest to zadanie łatwe, ale możliwe poprzez realizację programu edukacji kulinarnej. W zajęciach uczestniczyć będą dzieci w wieku 4 lat.  Podczas spotkań Jagódki będą wykonywać różnorodne dania pod nadzorem nauczyciela tj.: sałatki, soki, zdrowe desery, przystawki, wypieki, kulinarne fantazje.

Czas realizacji : rok szkolny 2019/2020

Jesień jest porą zbioru owoców i robienia z nich przetworów. Owoce są źródłem witamin, dlatego na zajęciach w ramach programu Innowacyjnego" Mali kucharze" zachęcamy dzieci do ich spożywania. Najlepszym sposobem na przekonanie przedszkolaków do spożywania owoców są działania praktyczne. Dlatego też Jagódki wykonały szaszłyki owocowe. Przedszkolakom bardzo smakowała własnoręcznie wykonana potrawa. Przygotowanie szaszłyków dało dzieciom wiele satysfakcji i radości.

Poniżej zdjęcia z realizacji tego tematu...