Wtorek 19.03.2024

Regulamin Samorządu Uczniowskiego

Znalezione obrazy dla zapytania samorząd uczniowski

REGULAMIN

1. W Szkole Podstawowej Nr 316 działa Samorząd Uczniowski klas I-VIII w poziomach I-III, IV-VIII zwany dalej Samorządem.

2. Samorząd jest formą organizacji uczniowskiej funkcjonującą na demokratycznych zasadach współżycia między uczniami.

3. Realizuje podstawowe cele o charakterze wychowawczym i społecznym:

- Współpracy,

- Bezinteresownej życzliwości,

- Solidarności grupowej,

- Odpowiedzialności za innych i siebie,

- Reprezentowania interesów grupy,

- Wzajemnej kontroli,

- Oceny pracy i jej efektów.

4. Działalność Samorządu polega na integracji:

- Nauki poprzez przyswajanie wartości i norm postępowania, naukę decydowania, zdobywanie wiedzy o zespołowym działaniu, o pracy dla siebie i rówieśników, dla szkoły i środowiska, o zabawy poprzez organizację i uczestnictwo w imprezach o charakterze rozrywkowym.

5. Samorząd działa poprzez swoich przedstawicieli wybieranych podczas corocznych wyborów w poziomach klas I-III, IV-VIII

6. Wybory są: wolne, równe, pośrednie i tajne:

- Wybory przeprowadzane są w ciągu dwóch pierwszych tygodni września,

- Każda klasa deleguje po trzech kandydatów na zebranie wyborcze, a w wyborach musi wziąć udział 2/3 zgłoszonych przedstawicieli klasowych zwanych dalej wyborcami,

- Wybory wygrywa osoba, która uzyskała 50% wszystkich głosów +1, a wyborcy wybierają także spośród siebie w głosowaniu tajnym 2 osoby do Zarządu Samorządu

7. Przewodniczący i Zarząd:

- Opracowują strukturę, zasady działania i kompetencję Samorządu,

- Kierują bieżącą pracą Samorządu,

- Reprezentują społeczność uczniowską przed Dyrekcją Szkoły, Radą Pedagogiczną, Radą Rodziców i pracownikami administracji i obsługi.

8. Kadencja Samorządu trwa od wyborów do końca roku szkolnego.

9. Zmiany w Regulaminie Samorządu może dokonać wyłącznie zgromadzenie uczniowskie w skład którego wchodzi Przewodniczący, Zarząd i po jednym przedstawicielu z klas I-VIII.

10. Nauczyciele powołani przez Radę Pedagogiczną zwani Opiekunami Samorządu stwarzają uczniom warunki sprzyjające rozwojowi samorządności
    w szkole.