Poniedziałek 29.04.2024

DZIEJE SIĘ U NAS - ZOBACZCIE:)

Dzień Pingwina w naszej szkole

20 stycznia to w EKO KALENDARZU - Ogólnoświatowy Dzień Wiedzy o Pingwinach.

obejrzyj fotorelację z wydarzenia: http://zsp6.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=566

Tego dnia nasi uczniowie zostawili mundurki w domu a założyli ubranka w kolorach pingwinów czyli czarno-białe z żółtymi i czerwonymi dodatkami lub bluzeczki z motywem pingwina.  Przynieśli ze sobą maskotki. Na lekcjach zgłębiali wiedzę o tych gatunkach ptaków. Na świecie żyje 17 gatunków pingwinów,

Na świecie żyje 17 gatunków pingwinów,

wszystkie na półkuli południowej. Wszystkie pingwiny są objęte ochroną  i wszystkie znalazły się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. 10 gatunków jest uznanych za zagrożonych a 4 za bliskie zagrożenia.  Aby pomóc pingwinom powinniśmy oszczędzać energię, segregować śmieci,  sadzić drzewa, chronić klimat – po prostu żyć ekologicznie. Takie i inne informacje klasy starsze uzyskiwały  nie tylko po polsku  ale również po angielsku. Klasy młodsze czytały lekturę „Zaczarowana zagroda” A. Cz. Centkiewiczów. Wykonywały ilustracje i figurki pingwinów.  W bibliotece  uczniowie czytali książki i artykuły w czasopismach przyrodniczych o tych ginących ptakach, oglądali prezentacje o ich życiu i rozwiązywali krzyżówki. Nagrodą za prawidłowe rozwiązanie krzyżówki były cukierki w kolorach pingwina. Cała szkoła włączyła się w akcję, nawet pracownicy administracji i obsługi chętnie przywdziali ubranka „pingwinopodobne”. Świętując dzień pingwinów w styczniu możemy, choćby w ten sposób, poczuć  klimat antarktycznej,  śnieżnej i mroźnej zimy oraz zwrócić swoją uwagę na ginące gatunki pingwinów.

Irena Kapusta

Bożena Dawidowicz