MENU GŁÓWNE

    PARTNERZY



    Środa 22.01.2025

    Cele i zadania

    Cele i zadania przedszkola.

     

    Celem wychowania przedszkolnego jest wsparcie całościowego rozwoju dziecka. Wsparcie to realizowane jest przez proces opieki, wychowania i nauczania – uczenia się, co umożliwia dziecku odkrywanie własnych możliwości, sensu działania oraz gromadzenie doświadczeń na drodze prowadzącej do prawdy, dobra i piękna. W efekcie takiego wsparcia dziecko osiąga dojrzałość do podjęcia nauki na pierwszym etapie edukacji.

    Zadania przedszkola.

    1. Wspieranie wszechstronnego rozwoju dziecka poprzez organizowanie warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w obszarze fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym.

    2. Tworzenie warunków pozwalających na bezpieczną, samodzielną eksplorację otaczającej dziecko przyrody, stymulujących rozwój wrażliwości i umożliwiających poznanie wartości oraz norm odnoszących się do środowiska przyrodniczego, adekwatnych do etapu rozwoju dziecka.

    3. Indywidualne traktowanie dziecka, dostosowanie treści programowych do jego potrzeb i możliwości psychofizycznych

    4. Wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji.

    5. Współdziałanie z rodzicami, instytucjami, organizacjami w celu tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dziecka.

    6. Tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających budowaniu zainteresowania dziecka językiem obcym nowożytnym, chęci poznawania innych kultur.

    7. Tworzenie warunków do budowania poczucia własnej wartości, indywidualności, oryginalności, jednocześnie kształtując postawę prospołeczną oraz poczucie przynależności do grupy społecznej.

    8. Przygotowywanie do rozumienia emocji, uczuć własnych i innych ludzi oraz dbanie o zdrowie psychiczne, m.in. z wykorzystaniem naturalnych sytuacji, pojawiających się w przedszkolu

    9. Dbanie o bezpieczeństwo, życie i zdrowie dzieci w czasach pandemii, poprzez realizowanie wytycznych MEN, GIS oraz zaleceń dyrektora placówki.

    10. Tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki.

    11. Systematyczne uzupełnianie, za zgodą rodziców, realizowanych treści wychowawczych o nowe zagadnienia, wynikające z pojawienia się w otoczeniu dziecka zmian i zjawisk istotnych dla jego bezpieczeństwa i harmonijnego rozwoju.

    12. Systematyczne wspieranie rozwoju mechanizmów uczenia się dziecka, prowadzące do osiągnięcia przez nie poziomu umożliwiającego podjęcie nauki w szkole.