MENU GŁÓWNE

    PARTNERZY



    Piątek 26.04.2024

    Współpraca międzynarodowa

     

     

    Współpraca międzynarodowa

     

     

     

    Rok szkolny 2015/2016

    W ramach programu eTwinning  współtworzymy blog ze szkołą na Teneryfie:

    http://schoolchefs.blogspot.com/

    W tym roku na naszym blogu promujemy dobre nawyki żywieniowe.

    Uczniowie i nauczyciele  zamieszczają posty, prezentacje, filmy, zdjęcia i ankiety, w których dzielą się swoimi przepisami, prezentują swoje  ulubione  potrawy.

    Celem naszego projektu jest promocja zdrowego stylu życia, dzielenie się doświadczeniami, kulinarnymi tradycjami między Polską a Hiszpanią.

     

    Rok szkolny 2014/2015

    Po raz kolejny nasza szkoła uczestniczy w programie  eTwinning realizując projekt  "Making Friends Around the World".
     Kontynuujemy współpracę partnerską ze szkołami w  Hiszpanii i Szwajcarii.

     

    Rok szkolny 2013/2014
    Po raz kolejny nasza szkoła uczestniczy w projekcie etwinning "Making friends around the world".
    Kontynuujemy współpracę partnerską ze szkołami z Węgier i  Hiszpanii.

    Rok szkolny 2012/2013
    Po raz kolejny nasza szkoła uczestniczy w projekcie etwinning "Making friends around the world". Naszym partnerem jest szkoła na Teneryfie. Celem projektu jest poznanie przyjaciół z innych krajów. Tworzymy filmy i prezentacje pokazujące różne aspekty naszego życia (szkołę, przyjaciół, nasze miasta i kraj).
    Kontynuujemy współpracę partnerską ze szkołami ze Szwecji, Węgier, Hiszpanii.

    Rok szkolny 2011/2012

    W dniach 14-16 maja 2012r. po raz kolejny gościliśmy grupę uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły w Solnej koło Sztokholmu. Rodziny naszych uczniów wspaniale przyjęły szwedzkie dzieci. Zwiedzając Warszawę odwiedziliśmy miejsca związane z Fryderykiem Chopinem, słuchając jego muzyki podziwialiśmy Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto, Łazienki. Wspólnie bawiliśmy się na Międzynarodowym Pikniku w naszej szkole.
    W dniach 13-18 maja 2012 gościliśmy orkiestrę z Mortonwaszar koło Budapesztu. Grupa z Węgier zwiedzała Warszawę i Żelazową Wolę, a my mogliśmy posłuchać ich koncertów w szkole podczas Międzynarodowego Pikniku Rodzinnego.

    Rok szkolny 2010/2011
    Pod koniec września 2010 zakończyliśmy prace nad programem  Comenius  „Ocalmy naszą planetę” składając do Agencji  Narodowej raport końcowy.
    Od stycznia 2011r. w ramach programu e-twinning współpracujemy z  nauczycielami i uczniami ze szkoły na Teneryfie prowadząc wspólnego  bloga. Dzięki temu  poznajemy nowych przyjaciół, zwyczaje i dzień codzienny hiszpańskiej    szkoły.  Mamy nadzieję na dalszą owocną współpracę. 
     W maju po raz kolejny uczniowie z grupą nauczycieli wyjechali na Węgry do zaprzyjaźnionej 
     szkoły artystycznej.  

    A w  czerwcu  po raz kolejny grupa uczniów i nauczycieli z naszej szkoły wyjechała do Szwecji w ramach międzynarodowej wymiany ze szkołą Ekensbergsskolan w Solnej koło Sztokholmu.

    Rok szkolny 2009/2010

          W dniu 20-23 września 2009r. delegacja z naszej szkoły była w Sztokholmie na spotkaniu z uczniami i nauczycielami szkół partnerskich (z Łotwy i Szwecji) w ramach programu Comenius. Spotkanie dotyczyło realizacji tematów związanych z występowaniem wody w przyrodzie i ochroną jej zasobów. Uczestniczyliśmy w wielu zajęciach przygotowanych przez szkołę szwedzką m.in. w zajęciach terenowych.
    Obserwowaliśmy florę i faunę jednego ze sztokholmskich jezior. Nasza delegacja przedstawiła prezentację multimedialną podsumowującą prace uczniów naszej szkoły dotyczące wody. Były to prace plastyczne, literackie oraz doświadczenia fizyczno-chemiczne. Omówione zostały postępy w realizacji programu Comenius na terenie szkół.

    W dniach 25 – 28. 05. 2009 dwudziestu uczniów z klas czwartych w ramach wymiany międzynarodowej pojechało do zaprzyjaźnionej szkoły „Pod Dębami” w Solnej – jednej z dzielnic Sztokholmu.
    Lot samolotem dla większości był wielkim przeżyciem, bo po raz pierwszy podróżowali tym środkiem lokomocji. Uczniowie mieszkali w szwedzkich rodzinach, lecz nie było problemów z porozumiewaniem się. Przydały się ręce i Internet. W programie oprócz zwiedzania Sztokholmu / Starówki, Muzeum Wazy i Muzeum Techniki/, były zajęcia plastyczno – techniczne prowadzone przez szwedzkich nauczycieli. Dzieci poznały tajniki szycia na maszynie. W pracowni stolarskiej wykonały drewniane nożyki do masła. Domowym sposobem wykonały papier  z makulatury. Malowały na szkle i poznały niezwykle ciekawą technikę ,w której podstawowym materiałem jest wełna. Wszyscy uczestnicy tej wycieczki wrócili zadowoleni z ogromną ilością wrażeń i nowych doświadczeń, a także przekonani do potrzeby nauki języka angielskiego.


    W dniach 21-24 lutego odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli szkół partnerskich. Omawianym tematem był „Zdrowy styl życia”. Tym razem spotkaliśmy się w Warszawie. Przedstawiciele szkół partnerskich zaprezentowali  wyniki dotychczasowych prac oraz Następne spotkanie odbędzie się na Łotwie pod koniec kwietnia.

     W dniach  
    18-22 marca    po raz kolejny gościliśmy grupę uczniów i nauczycieli z węgierskiej szkoły w Mortonwaszar, która wzięła  udział we wspólnym  koncercie  20 marca na WAT.
    W dniach
    25-28 kwietnia br. odbyło się kolejne spotkanie szkół partnerskich realizujących program Comenius „Ocalmy naszą planetę”. Spotkanie to dotyczyło podsumowania pracy szkół nt. zdrowego trybu życia. Tym razem spotkaliśmy się na Łotwie w Valmierze.

    W dniach 30 maja - 2 czerwca 2010r. po raz kolejny grupa uczniów i nauczycieli uczestniczyła w spotkaniu w ramach międzyszkolnego programu Comenius "Ocalmy naszą planetę" w Solnej (Szwecja). Było to ostatnie spotkanie podsumowujące dwuletnią współpracę szkół ze Szwecji, Łotwy i Polski.
    Choć nasza praca w ramach programu Comenius "Ocalmy naszą planetę" dobiega końca jesteśmy przekonani, że będziemy kontynuować współpracę międzyszkolną a problemy Naszej Planety nie będą nam obojętne.

    Rok szkolny 2008/2009
    Pod  koniec sierpnia otrzymaliśmy wiadomość, że nasz  międzynarodowy projekt w ramach programu Comenius  „Save The Planet”  (Ocalmy naszą planetę) został zaakceptowany przez Agencję Narodową.
    Na 100 punktów zdobyliśmy 94, co pozwala nam na rozpoczęcie realizacji owego projektu. Koordynatorem jest szkoła ze Szwecji a drugim partnerem szkoła z Łotwy.

    Na początku października
    (6 – 10. X.2008r.) przyjechała do nas grupa młodzieży węgierskiej ze szkoły  Mortonwaszar, która brała udział w warsztatach artystycznych w Kazimierzu Dolnym.

    W dniach
    12-17 października delegacja  nauczycieli z  naszej szkoły już po raz trzeci wzięła udział
    w Międzynarodowej Konferencji Nauczycieli w Goteborgu
    . Tematem konferencji były różne style nauczania w krajach europejskich.

    W dniach
    27.10.-30.10.2008 r.  reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu trzech partnerskich szkół z Łotwy, Szwecji, Polski w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” COMENIUS realizując ustalenia zawarte w Wielostronnym Projekcie Partnerskim „Ocalmy naszą planetę”.
    Spotkanie odbylo się w Szwecji w szkole Ekensbergsskolan w Solnej.

        W dniach 16 – 19.02. 2009r. w szkole Valmieras Pamatskola w Valmierze na Łotwie odbyło się drugie spotkanie współpracujących ze sobą szkół. Celem  spotkania było:
    1. podsumowanie działań związanych z zagadnieniem „Segregacja odpadów”, - prezentacja
    2. prezentacja planowanych działań dotyczących tematu: „LAS”. .

        W ramach programu „Uczenie się przez całe” Comenius w dniach 18-21 maja br. gościliśmy u nas delegację uczniów z nauczycielami ze szkoły ze Szwecji i Łotwy.
    Wizyta związana była z podsumowaniem działań z drugiego bloku tematycznego – LAS, jakie podjęli uczniowie na terenie swoich szkół. prezentacja
    W związku z tym razem z leśnikiem wspólnie przeszliśmy „Ścieżką Łosia” w Lasku Bemowskim oraz byliśmy na wycieczce
    w Kampinoskim Parku Narodowym. Obejrzeliśmy też prezentacje przygotowane przez poszczególne delegacje.
    Ostatniego dnia omówiliśmy propozycje działań związanych z kolejnym blokiem tematycznym – WODA. Obejrzeliśmy eksponaty w Muzeum Nurkowania, byliśmy także
    na Starym Mieście. Z tarasu widokowego obserwowaliśmy brzegi Wisły. Na zakończenie udaliśmy się do Parku Wodnego „Pingwin”.
    Dni te upłynęły pod znakiem nauk  i rozrywki.

    Rok szkolny 2007/2008
    W październiku po raz drugi nauczyciele z naszej szkoły uczestniczyli w międzynarodowej konferencji  nauczycieli w Goteborgu (International Teachers’ Exchange Week 1. X. – 5. X. 2007r.)
    W połowie października dostaliśmy wiadomość, że nasz międzynarodowy projekt w ramach programu Sokrates Comenius ‘Nauka może być zabawą’ został merytorycznie zaakceptowany ale niestety z braku funduszy nie został skierowany do realizacji w roku 2007.
    W listopadzie zorganizowaliśmy tydzień szwedzki, obchodząc 100 urodziny naszej patronki  Astrid Lindgren birthday. Tydzień ten był pełen atrakcji, niespodzianek i pracy.  Udał się wspaniale.
    W dniach 22-25 listopada odwiedziły nas nauczycielki ze szkoły w Szwecji i Łotwy i w czasie 2 dniowej pracy przygotowaliśmy wstępny formularz aplikacyjny do nowego międzynarodowego projektu w ramach  Sokrates Comenius ‘Ekologia i Środowisko’. 
     
    W maju  Orkiestra Mandolinowa Juno Wars została zaproszona przez Polską Misję Katolicką na koncerty w Goteborgu i Angered. Młodzi muzycy zagrali tam pięć koncertów.

    10 maja przyjechali  do nas nauczyciele ze szwedzkiej szkoły Jättestensskolan w ramach współpracy oraz wymiany doświadczeń. To właśnie ta szkoła - Jättestensskolan opiekowała się naszymi nauczycielami, którzy brali udział w międzynarodowym spotkaniu nauczycieli ITEW 2007. 

    Na początku czerwca  przyjechała do nas grupa uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły „Pod dębami” -
    Ekensbergsskolan  w Solnej (dzielnicy Sztokholmu, z którą współpracujemy od 5 lat). Uczniowie naszej szkoły gościli szwedzkich kolegów w swoich domach. Dzięki temu zaprzyjaźnili się bliżej i lepiej poznali polskie zwyczaje. Wspólnie uczestniczyli w Dniu Sportu, Święcie Muzyki i szkolnym pikniku. Było wspaniale!

    Rok szkolny 2006/2007

    W maju 2007 byli oni dwukrotnie w Szwecji (Sztokholm i Lund) oraz na Węgrzech. W Sztokholmie uczniowie wzięli udział w  spartakiadzie młodzieży i  przywieźli trzy medale, wyjazd ten został zorganizowany w ramach istniejącej już pięć lat  współpracy ze szkołą w Solnej.
    Do  Lund uczniowie udali się na zaproszenie Szkoły Artystycznej, której orkiestrę gościliśmy w czerwcu 2006 roku. Podczas tej wizyty orkiestra mandolinowa dała trzy koncerty, uczniowie zwiedzili Lund i Malmo. Szkolna orkiestra mandolinowa wzięła także udział w Europejskim Festiwalu w Budapeszcie.

    Rok szkolny  2005/2006

    Rozpoczęliśmy współpracę  międzynarodową na drodze programu Sokrates

    “e-twinning “. W ramach tego projektu uczniowie z naszej szkoły korespondowali z uczniami ze szkoły w Szwecji, wymieniając się informacjami o sobie, szkole, swojej ojczyźnie, na drodze internetowej: pisząc emaile, przesyłając zdjęcia i prezentacje multimedialne. W ten właśnie sposób poznali przyjaciół w Szwecji i ich kraj.

    W  
    2006r. otrzymaliśmy zaproszenie do Göteborg (Szwecja) na Międzynarodową Konferencję Nauczycieli.


     

    W 1989r. szkolna orkiestra mandolinowa „Juno Wars” pojechała na Europejski Festiwal Muzyczny  “Eurotref”, który odbył się w RFN. W ten właśnie sposób rozpoczęła się międzynarodowa współpraca z udziałem naszej szkoły. Do roku  2005 współpraca ta miała charakter tylko artystyczny. I tak szkolna orkiestra  dała dwukrotnie koncerty na Węgrzech  (2002 i  2004) i w Szwecji (na zaproszenie szkoły z Solnej). Wielokrotnie gościliśmy naszych zagranicznych przyjaciół w Polsce. W  2002 przybyła do nas węgierska orkiestra dęta z  Mortonwaszar, a w roku 2004 i  2006 szkolny chór z Solnej. Odwiedziła nas także Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna z Lund (Szwecja). Rok temu  nasza szkoła wzięła udział w programie poprowadzonym przez Ambasadę Szwecji i Instytut Kultury:  “Czytam, wiem, tworzę”.