Piątek 14.12.2018

REGULAMIN SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

1. W Szkole Podstawowej Nr 316 działa Samorząd Uczniowski klas I-VIII
    w poziomach I-III, IV-VIII zwany dalej Samorządem.
  2. Samorząd jest formą organizacji uczniowskiej funkcjonującą na demokratycznych zasadach współżycia między uczniami.
  3. Realizuje podstawowe cele o charakterze wychowawczym i społecznym:
  • Współpracy,
  • Bezinteresownej życzliwości,
  • Solidarności grupowej,
  • Odpowiedzialności za innych i siebie,
  • Reprezentowania interesów grupy,
  • Wzajemnej kontroli,
  • Oceny pracy i jej efektów.
  1. Działalność Samorządu polega na integracji:
  • Nauki poprzez przyswajanie wartości i norm postępowania, naukę decydowania, zdobywanie wiedzy o zespołowym działaniu, o pracy dla siebie i rówieśników, dla szkoły i środowiska, o zabawy poprzez organizację i uczestnictwo w imprezach o charakterze rozrywkowym.
  1. Samorząd działa poprzez swoich przedstawicieli wybieranych podczas corocznych wyborów w poziomach klas I-III, IV-VIII
  2. Wybory są: wolne, równe, pośrednie i tajne,
  • Wybory przeprowadzane są w ciągu dwóch pierwszych tygodni września,
  • Każda klasa deleguje po trzech kandydatów na zebranie wyborcze, a w wyborach musi wziąć udział 2/3 zgłoszonych przedstawicieli klasowych zwanych dalej wyborcami,
  • Wybory wygrywa osoba, która uzyskała 50% wszystkich głosów +1, a wyborcy wybierają także spośród siebie w głosowaniu tajnym 2 osoby do Zarządu Samorządu
  1. Przewodniczący i Zarząd:
  • Opracowują strukturę, zasady działania i kompetencję Samorządu,
  • Kierują bieżącą pracą Samorządu,
  • Reprezentują społeczność uczniowską przed Dyrekcją Szkoły, Radą Pedagogiczną, Radą Rodziców i pracownikami administracji i obsługi.
  1. Kadencja Samorządu trwa od wyborów do końca roku szkolnego.
  2.  Zmiany w Regulaminie Samorządu może dokonać wyłącznie zgromadzenie uczniowskie w skład którego wchodzi Przewodniczący, Zarząd i po jednym przedstawicielu z klas I-VIII.
  3. Nauczyciele powołani przez Radę Pedagogiczną zwani Opiekunami Samorządu stwarzają uczniom warunki sprzyjające rozwojowi samorządności
    w szkole.