MENU GŁÓWNE

PARTNERZYWtorek 22.01.2019

Fotorelacje

Dnia 16.01.2019r. dzieci z grupy Smerfy pojechały na wycieczkę do sklepu Castorama. Uczestniczyły tam w warsztatach Majserkowo o tematyce DREWNO. Dowiedziały się jak wygląda proces przetwarzania drewna od momentu posadzenia drzewa aż do sprzedaży drewnianej deski w sklepie. W ramach zajęć Smerfy miały okazję samodzielnie złożyć drewniane pudełko na skarby. Dla niektórych dzieci było to pierwsze spotkanie z gwoździem i młotkiem, ale wszystkie dały radę. Na dowód tego przywiozły ze sobą te pięknie zbite i pomalowane pudełka, w którym zapewne będą trzymały swoje skarby i może jak dorosną to z nostalgią będą pokazywały komuś, jakie zdolności miały już w przedszkolu.

 

Dnia 15.01.2019r. dzieci z grup Poziomki, Jagódki, Żabki, Smerfy miały warsztaty przyrodnicze z agamą brodatą. Przedszkolaki dowiedziały się skąd pochodzi to zwierzę, czym się żywi, co to jest terrarium, dlaczego agama jest brodata. Najlepsza jednak dla wszystkich była możliwość dotknięcia tej jaszczurki oraz popatrzenie jak zajadała się drewnojadem.

 

Dnia 14.01.2018r. dzieci oglądały przedstawienie pt. "Przygody Profesora Kalafiora na Biegun."

 

 

Dnia 10.01.2019r. odbył się w naszym przedszkolu Festiwal Kolęd i Pastorałek,  w którym wzięło udział 12 grup. Celem konkursu było podtrzymywanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek oraz umożliwienie dzieciom prezentowania swoich umiejętności i zdolności wokalnych. Festiwal przebiegał w miłym, świątecznym nastroju. Wszystkie dzieci 
z dużym zaangażowaniem, pod kierunkiem swych wychowawczyń przygotowały się do występu. Uroku występom dodały odświętne, piękne stroje.  Poziom Festiwalu, był bardzo wysoki i wyrównany, wszyscy uczestnicy zaśpiewali pięknie. Każda grupa zaśpiewała inny utwór. Grupę Biedronki reprezentował solista, który został szczególnie wyróżniony. Wszystkie grupy zostały nagrodzone dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Za sprawą przepięknie wykonanych kolęd i pastorałek jeszcze raz poczuliśmy magię świąt Bożego Narodzenia. Chcielibyśmy aby konkurs stał się tradycją naszego przedszkola!

 

WIELKI SUKCES AKCJI "PACZKA DLA BOHATERA".

W tym roku po raz pierwszy Przedszkole nr 381  oraz Szkoła Podstawowa nr 316
w Warszawie wzięły udział w akcji " Paczka dla Bohatera" organizowanej przez Stowarzyszenie Paczka dla Bohatera, a wspieranej przez wolontariuszy z poszczególnych placówek. Akcja ma na celu duchowe, a przede wszystkim materialne i faktyczne wsparcie kombatantów, żyjących niejednokrotnie w warunkach odbiegających od przeciętnych standardów. Potrzebujący to ludzie wiekowi, zazwyczaj schorowani i cierpiący. Tym bardziej jesteśmy dumni z tego, że udało się zebrać w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 6 tak dużą ilość artykułów. To dzięki Państwa hojności i otwartości na drugiego człowieka takie akcje mają sens. Zebraliśmy żywność - różnego rodzaju puszki, konserwy, herbatę , kawę, słodycze, makaron, ryż, kaszę,oleje, przyprawy, mąkę, bakalie itp. oraz artykuły chemiczne. 
Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim Państwu, którzy wsparli tę inicjatywę i pamiętają o ludziach, którzy walczyli o to, byśmy żyli wolni i bezpieczni we własnym kraju.

Informacje na temat zbiórki dostępne są także na facebooku "Paczki dla Bohatera"

  Koordynator akcji w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 6, Katarzyna Dumała

 

 

Dnia 21.12.2018r. z wizytą do naszego przedszkola przyszła klasa V d ze Szkoły Podstawowej nr 316, która zaprezetowała przedszkolakom przedstawienie o Mikołaju w języku angielskim. 

 

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY DZIECIOM ORAZ ICH PANI ZA TAKĄ NIESPODZIANKĘ!

 

 

Dnia 19.12.2018r. dzieci oglądały przedstawienie pt. "Opowieść Wigilijna". Dowiedziały się jaką radość daje pomaganie innym i że zawsze jest czas, by zmienić się na lepsze. Była to opowieść w nastroju świątecznym z piękną muzyką, w której rzeczywistość mieszała się ze światem nierzeczywistym. To właśnie w czasie Świąt miłe wspomnienia powracają do nas nieoczekiwanie. Taka właśnie beztroska przeszłość za sprawą duchów zapukała do starego, zgorzkniałego i skąpego Ebenezera Scrooge`a.

 

 

 

Dnia 18.12.2018r.o godzinie 9.30 naszą grupę Słoneczka odwiedziła Pani Karolina Szczerbakowska-Biniszewska wraz ze swoją siostrą Moniką Szerbakowską. Obie Panie zaprezentowały dzieciom instrument-flet poprzeczny. Opowiedziały o budowie instrumentu, a każdy z uczestników mógł dotknąć i zobaczyć instrument z bliska. Na koniec odbyło się wspólne kolędowanie przy dźwiękach fletu poprzecznego. Dzieci oraz wychowawcy byli pod wielkim wrażeniem warsztatów.

 

 

 

Dnia 18.12.2018r. dzieci spotkały się na holu w celu rozstrzygnięcia konkursu na najpiękniejszy karmnik dla ptaków. Był to konkurs do którego zostały zaproszone wszystkie grupy z Przedszkola nr 381. Karmnik robiły dzieci razem ze swoimi nauczycielami. Miał on być zrobiony z materiałów ekologicznych. Przy okazji konkursu przedszkolaki zostały szczegółowo zapoznane przez panie prowadzące spotkanie z tym jak należy prawidłowo dokarmiać ptaki, kiedy należy to robić, jakie jedzenie wolno dawać a jakiego należy nie wsypywać do karmników. Dzieci dowiedziały sie jakie ptaki odlatują do ciepłych krajów na zimę, a jakie zostają w Polsce. Spotkanie miało uwrażliwić dzieci na to, żeby pomagać ptakom przetrwać zimę.

 

 

 

 

Dnia 17.12.2018r. dzieci oglądały spektakl pt. "Choinka". Był on w formie teatru magnesu, inspirowany łowickimi wycinankami ludowymi oraz opatrzony pięknymi piosenkami stylizowanymi na ludowe melodie. Bohaterowie byli  nietypowi –  zabawki choinkowe, które szukały swojego miejsca na ponad dwumetrowym drzewku. Pytania, które zadawał główny bohater – Bałwanek, pozwoliły na odkrycie prawdziwego sensu świątecznych dekoracji. 

 

 

Dnia 16.12.2018r. nasze przedszkole wzięło udział w XX Bemowskiej Spartiakiadzie Przedszkolaków, które odbyło się na hali sportowej przy ulicy Obrońców Tobruku w godzinach 11:00-14:00. Przedszkole reprezentowało 7 dzieci z grup Smerfy, Słoneczka, Rybki, Biedronki. Zawodnicy sprostali każdemu zadaniu a dowodem na to jest przywieziony przez nich puchar. W Spartiakiadzie brało udział 24 przedszkoli a Przedszkole nr 381 zajęło 3 miejsce! Za dzielne reprezentowanie naszej placówki wszyscy zawodnicy otrzymali medale i prezenty.

 

 

Dnia 12.12.2018r. grupa Kotki zaprezentowała dla swoich rodziców przedstawienie jasełkowe. 

 

 

 

Dnia 10.12.2018r. dzieci uczestniczyły w  "Mikołajkowej Podróży". Tańcem i zabawą dzieci zostały poprowadzone w tą świąteczną podróż. Nie straszne im były przeprawy przez morza po lodowych krach, czy latanie nad chmurami! Podczas gdy na dworze nie było śniegu przedszkolaki toczyły bitwę na śnieżki. Najbardziej przyjemnym momentem było oczywiście spotkanie z Mikołajem, możliwość zadania mu pytania, zrobienie sobie z nim zdjęć i...prezenty...

 

 

Dnia 06.12.2018 r. Teatr Przedszkolny „Leśne Echo” zaprezentował spektakl pt. „Mikołajkowa Przemiana”.Widzowie obejrzeli wzruszającą historię chłopca, który zrozumiał, że w święta to nie prezenty są najważniejsze.Po występie nasze przedszkole odwiedził Mikołaj. Dzieci zaśpiewały dla gościa piosenkę i chwaliły się, że są grzeczne. Mikołaj zaprosił dzieci do wspólnej zabawy oraz wręczył prezent każdej grupie. Należy wspomnieć, że zarówno dzieci, jak i pracownicy Przedszkola, zaakcentowali ten magiczny dzień strojem w kolorze czerwonym.

 

 

05.12.2018r.  3 latki z grupy ,, Żabki’’ wzięły udział w warsztatach ceramicznych. Za pomocą dziecięcych dłoni, niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, bezkształtne kawałki gliny ożyły jako ślimaki, węże  oraz inne znane dzieciom zwierzęta. Na zakończenie warsztatów dzieci swoje prace pomalowały farbami. Możliwość ugniatania, wałkowania i lepienia gliny dostarczyło dzieciom mnóstwo radości i satysfakcji z pracy rozwijając aktywność oraz wyobraźnię i wrażliwość artystyczną.

 

Dnia 04.12.2018 r. grupę Słoneczka odwiedził filmowiec. Opowiedział on o swojej pracy, a także o pozostałych osobach, które pracują przy produkcji filmu. Pan Paweł pokazał grupie profesjonalny sprzęt filmowca. Dzieci miały możliwość wczuć się w rolę dźwiękowców oraz aktorów, gdyż spotkanie zakończyło się nagraniem krótkiego filmu. Wizyta pana Pawła była z pewnością emocjonującym doświadczeniem. Najwięcej radości sprawiło dzieciom zobaczenie siebie na ekranie telewizora.

 

 

 

03.12.2018r. przedszkolaki miały możliwość uczestnictwa w warsztatach somatologicznych podczas których:

 • zapoznały się z podstawowymi narzędziami stomatologicznymi,
 • poznały oraz samodzielnie wykonały zabiegi lakierowania i wypełniania,
 • uczyły się prawidłowej techniki szczotkowania zębów,
 • poznały różne akcesoria do higieny jamy ustnej,
 • widziały wizytę adaptacyjną na wesoło gdzie wroli głównej wystąpił smok Bartek.

 

 

30.11.2018r. odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla 5 i 6 latków. W tym dniu dzieci dowiedziały się że „Andrzejki” to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada. Miały one dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. W wigilię św. Andrzeja prześcigano się więc w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Obecnie „Andrzejki” są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. W naszym przedszkolu, tradycją ubiegłego roku w tym również świętowaliśmy. Przedszkole powitało dziś dzieci, tajemniczym andrzejkowym nastrojem. Przyczyniła się do tego zapewne stosowna, magiczna dekoracja, ale również i to, że prawie wszyscy przyszli do przedszkola przebrani – niezliczona rzesza wróżek, magików, czarownic i czarodziejów, a także ich kocich pomocników, nietoperzy…W tym dniu, na naszej przedszkolnej scenie, pojawiły się czarownice, które zabrały nas do świata magii i wróżb... Wróżby były przeplatane z tańcami.  Czy się one spełnią – przyszłość pokaże... Pewne jest to, że przyniosły dzieciom wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że dzieci będą mile wspominać to wydarzenie, bowiem bawiliśmy się wszyscy naprawdę wspaniale.

 

 

28.11.2018r. odbył się koncert Orkiestry Dni Naszych. 

 

27. 11.2018r. do przedszkola z wizytą przybyli policjanci z Komisariatu przy ulicy Raginisa.

Spotkali się z przedszkolakami ze wszystkich grup wiekowych. Dzieci bardzo serdecznie powitały gości i z zainteresowaniem słuchały tego, co mówią.Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pani policjantka przybliżyła dzieciom zasady bezpieczeństwa w domu i w przedszkolu oraz zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Opowiadała o postępowaniu dzieci w różnych sytuacjach, dając im możliwość oceny - czy zachowywały się dobrze, czy też niewłaściwie. Przedszkolaki miały możliwość oglądania wyposażenia policjanta, a także wejścia do środka radiowozu. Na pamiątkę spotkania przedszkolacy otrzymali taśmę policyjną.

Bardzo dziękujemy policjantom za wspaniałe i pełne atrakcji spotkanie oraz poświęcenie dla nas swojego cennego czasu! 

 

Dzieci z grupy jagódki (3latki) doskonale wiedzą, żeby być zdrowym- należy się między innymi prawidłowo odżywiać. Każdy przedszkolak rozumie potrzebę spożywania dużych ilości owoców oraz warzyw. Z myślą o  witaminkach, postanowiliśmy zrobić sok. Dzieci przyniosły do przedszkola owoce, które dokładnie umyły. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku- sokowirówką , jego  działaniem i utrwalały sobie zasady bezpieczeństwa. Pozostało tylko wrzucenie składników do maszyny i sok gotowy! Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez dodatku cukru i bez konserwantów.   

 

23.11.2018r. odbyła się impreza z okazji Święta Pluszowego Misia. W naszym przedszkolu obchodzenie tego święta to już tradycja. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi  pluszakami. Przedszkolaki słuchały wierszy o misiu, śpiewały piosenkę pt. Wesoły miś", tańczyły, brały udział w konkursach (jedzenie miodu, robienie misiowej kanapki, memory misiowe, szukanie różnic między obrazkami). Nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na najpiękniejszego misia, w którym brały udział chętne dzieci i ich rodzice. Uczestnicy konkursu dostali dyplomy oraz zabawkę- misia.

 

22.11.2018r. odbył się koncert z okazji 100- lecia niepodległości.

 

15.11.2018r. grupa Słoneczka była na wycieczce na Stadionie Legii. Dzieci odwiedziły szatnię piłkarską, ławki rezerwowych, salę konferencyjną. Od przewodnika dowiedziały się mnóstwo ciekawych informacji dotyczących klubu Legia Warszawa oraz piłkarzy. Zwiedziły także Muzeum Legii, gdzie obejrzały wiele pamiątek , koszulek, butów, medali oraz pucharów. Największą jednak atrakcją wycieczki była maskotka klubu- Miś Kazek!

 

14.11.2018r. odbył się II etap konkursu pt. "W krainie bajek". W I etapie każda grupa zrobiła wspólną pracę plastyczną dotyczącą bajek. Natomiast w dniu rozstrzygnięcia konkursu delegacje 3 osobowe wzięły udział w różnych konkurencjach: "Chatka Baby Jagi" (ozdabianie dachu piernikami), "Domek Trzech Świnek" (wspólne konstruowanie z klocków domku), "Jaka to melodia?", "Koszyk Czerwonego Kapturka" (odgadywanie za pomocą zmysłu dotyku co niesie Kapturek babci), "Złota rybka" (łowienie rybki za pomocą wędki magnesowej), "Sok z gumi-jagód" (skakanie w workach po wypiciu soku), "Mustang z Dzikiej Doliny" (pokonywanie toru przeszkód), "Bajkowe puzzle", "Bajkowe kolorowanki", "Kaczka dziwaczka" (przechodzenie przez most w płetwach), zagadki. Panie prowadzące imprezę przygotowały dla uczestników także zabawy muzyczno- ruchowe oraz teatrzyk kukiełkowy pt. "Trzy świnki". Każda grupa dostała nagrodę i dyplom gdyż wszystkie prace plastyczne okazały się piękne i niepowtarzalne. Reprezentanci dodatkowo dostali drobny upominek.

 

13.11.2018r. dzieci z grupy Kotki zaprosiły pozostałe grupy na swój występ z okazji Święta Niepodległości. 

 

09.11.2018r. dzieci zgrup 3 i 4 latków przyszły do przedszkola ubrane na biało natomiast 5 i 6 latki na czerwono. Każda grupa miała zorganizowane przez swoją panią zajęcia dotyczące Polski. W ramach akcji Rekord dla Niepodległej o godz. 11:11 wszyscy spotkali się na holu w celu uroczystego odśpiewania hymnu.

 

31.10.2018r. świętowaliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dyni. Każdy był wtedy ubrany na pomarańczowo. Z tej okazji spotkaliśmy się na holu aby rozstrzygnąć konkurs plastyczny na najpiękniejszą dynię. Poza tym panie przygotowały dla dzieci zajęcia dydaktyczne dzięki którym dowiedziały się podstawowych wiadomości o warzywie (utrwalono kolor i kształt, zapoznano z miejscem w którym rośnie i dojrzewa dynia, podkreślano wartości odżywcze). Dzięki tym zajęciom przedszkolaki były wdrażane do współdziałania w zespole- podawały sobie dynie w jak najszybszym tempie, bawiły się w "Rolnik sam w dolinie".Czerpały dużo radości ze wspólnej zabawy przy muzyce.

 

29.10.2018r. Smerfy i Krasnale pojechały na wycieczkę do Fabryki Bmobek w Wołominie. Dzieci zwiedzały zakład produkcyjny, przyglądając się wszystkim etapom powstawania szklanych bombek: dmuchanie szkła, srebrzenie, lakierowanie, dekorowanie, oglądanie galerii prac.Przedszkolaki miały też zorganizowane warsztaty malowania bombek. Każde dziecko przywiozło ze sobą do domu ozdobioną przez siebie bombkę.

 

26.10.2018r. dzieci z grup Słoneczka, Rybki i Smerfy uczestniczyły w warsztatach z rękodzieła Pilamaya. Były to niekonwencjonalne warsztaty plastyczne, w czasie których wykorzystano kolorowe i miękkie sznurki. Zajęcia te okazały się doskonałą zabawą, ćwiczeniem cierpliwości, dokładności, pobudzały wyobraźnię dzieci oraz ćwiczyły swoją koordynację wzrokowo- ruchową.

 

25.10.2018r. dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych uczestniczyły w jesiennych zabawach. Konkurencje przygotowały i koordynowały nauczycielki z zespołu ds. edukacji zdrowotnej. Przedszkolaki mogły się sprawdzić w: rzucie do celu, toczeniu dyni, przesypywaniu kasztanów z miski do miski, chodzeniu slalomem między pachołkami z liściem na głowie, układaniu esów- floresów z kasztanów, a także były kelnerem który niósł kasztan na łyżce po wyznaczonej linii. 

 

15.10.2018r w grupie „Jagódki” odbyła się uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. Dzieci zaprezentowały przed rodzicami zestaw tańców, piosenek i zabaw, których nauczyły się w przedszkolu. Po występach złożyły uroczyste przyrzeczenie, oraz odebrały z rąk Pani Dyrektor Medal Przedszkolaka. Na zakończenie , w miłej atmosferze odbył się poczęstunek i wspólne zabawy.

 

22.10.2018r. dzieci z grupy Słoneczka wybrały się na pieszą wycieczkę do Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej przy ulicy Powstańców Śląskich.

 

12.10.2018r. z okazji Dnia Nauczyciela wszyscy spotkali się na holu naszego przedszkola. 7 nauczycieli zaprezentowało skecz, w którym to pokazano codzienny dzień z życia przedszkolaka. Przedstawienie zadziwiło dzieci, gdyż ich panie wcieliły się w role dzieci, niekoniecznie zachowujących się prawidłowo. Kłóciły się one na scenie, która z pań nauczycielek jest najlepsza i która uczy najfajniejszych rzeczy. W efekcie okazało się, że WSZYSTKIE panie są najlepsze. Podczas przedstawienia wiele osób wzruszyło się, gdyż przedszkolaki przępięknie zaśpiewały dla pracowników przedszkola piosenkę. Na zakończenie panie Dyrektorki złożyły wszystkim pracownikom życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

 

09.10.2018r. dzieci obejrzały przedstawienie pt. "Gucio Chusteczka". Tytułowy bohater przeziębił się ale za nic w świecie nie chciał pójść do doktora. Bał się on zaglądania do buzi, połykania tabletek, picia syropu. Gardło bolało go co raz mocniej, katar był co raz większy i męczył go kaszel. Na szczęście przyjaciele mu pomogli i Gucio przekonał się że nie należy się bać wizyt u lekarza.

 

W drugim tygodniu października odbyły się w naszym przedszkolu zajęcia z wierszykoterapii prowadzone przez Fundację Akademia Iwony Kalaman finansowane ze środków budżetowych Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.

 

05.10. 2018 r. dzieci z grupy „Krasnale” wraz z nauczycielkami wybrały się na wycieczkę do pobliskiego sklepu. Dzieci poznały nazwy warzyw i owoców, a także samodzielnie mogły wybrać owoc, który następnie zakupiły. Po powrocie do przedszkola z kupionych owoców dzieci z radością stworzyły dowolne kompozycje, które na koniec mogły zjeść. 

 

03.10.2018r. grupa Smerfy i Biedronki była na wycieczce w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym Kampinoskiego Parku Narodowego we wsi Granica. Na taką samą wycieczkę dzień później 04.10.2018r. wybrała się grupa Słoneczka i Rybki. Wszystkie grupy zrealizowały taki sam program zwiedzania: 

 1. Uroczyste powitanie chlebem i solą.
 2. Zwiedzanie Chaty Kampinowskiej.
 3. Warsztaty „Kuchcikowo na ludowo”- placuszki z dyni.
 4. Warsztaty plastyczne „Kolorowa dynia”
 5. Zajęcia muzyczno- taneczne.
 6. Ścieżka dydaktyczno- przyrodnicza.
 7. Ognisko.

Zapraszamy do oglądania zdjęć z wyjazdu.

 

 

21 września 2018r. dzieci z grupy Smerfy, Biedronki, Kotki, Rybki, Sówki wybrały się na wycieczkę autokarową do Kinoteki w Pałacu Kultury i Nauki. Podczas kinowej lekcji przekonały się, jak ważną rolę odgrywa muzyka w filmie, odkryły kim jest traper, dowiedziały się, jak wyglądały filmy na początku istnienia kina, poznały instrumenty i zwyczaje muzyczne z różnych zakątków świata, zobaczyły jak nagrywa się muzykę do filmu, odkryły czym jest muzyka ilustracyjna. Na zakończenie przedszkolaki obejrzały film pt. "Przytul mnie", w którym pokazano w zabawny sposób wyjątkową wieź Taty i Małego Misia. Animacja miała uświadomić dzieciom jak ważna jest dobra relacja między dwojgiem ludzi.

 

20 września 2018r. na terenie boiska Szkoły nr 316 odbyła się impreza sportowa z okazji Bemowskiego Dnia Przedszkolaka pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy. Na uroczystość tą przybyły delegacje dzieci z bemowskich przedszkoli, które brały udział w różnych konkurencjach sportowych.

18 września 2018r. dzieci z grupy Słoneczka, Krasnale, Pszczółki, Tygryski pojechały na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego Wymysły pod lasem w Pomiechówku. Dzieci uczestniczyły w warsztatach dydaktycznych "Dzień ziemniaka". Podczas zajęć dzieci poznały krótką historię ziemniaka(zabawa dramowa), poznały pracę na kartoflisku, sadziły bulwy topinamburu oraz odwiedziły zwierzęta  w zagrodzie. Jedną z największych atrakcji okazały się ziemniaczane stemple. Dzieci mały też okazję spróbować placków ziemniaczanych, pieczonych ziemniaków oraz pysznego kiślu.

 

14 września dzieci z grupy ,,Bieronki” wybrały się na wycieczkę do Straży Pożarnej w naszym mieście. Dzięki życzliwości Panów Strażaków przedszkolaki mogły z bliska obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze strażakami dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego. Dużo emocji wzbudził prezentowany sprzęt do rozcinania samochodów. Dowiedziały się jak cenna jest każda minuta, sprawność i szybkie działanie. Z dużym zainteresowaniem nasi wychowankowie obejrzeli strój strażaka do gaszenia pożaru i z wielką ochotą przymierzali hełm. Z ogromnym entuzjazmem dzieci obserwowały wóz strażacki ze specjalnym podnośnikiem, przeznaczonym do akcji na dużych wysokościach. Wielką atrakcją dla wszystkich było wejście do wozu strażackiego. Strażacy przypomnieli w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną , a dzieci utrwaliły numer alarmowy – 998. Z wycieczki przedszkolaki wróciły pełne niezapomnianych wrażeń i wspomnień. 

Składamy serdeczne podziękowania Pracownikom Straży Pożarnej  z jednostki przy ul. Powstańców Śląskich za umożliwienie naszym dzieciom poznanie zawodu strażaka z bliska. Tak zdobyta wiedza zachowa się na długo w ich pamięci.

 

11 września 2018r. dzieci oglądały przedstawienie pt. "Przygody niebieskiego smoka". Obserwowały jak pewnego razu z wielkiego jaja wykluł się mały smok, który nie pluł ogniem, nie straszył dzieci i nie zjadał biednych owieczek. Słowem – bardzo różnił się od swoich braci. Poza tym był...niebieski. Wyruszył więc w magiczny świat bajek, by znaleźć odpowiedź na pytanie: "Dlaczego jestem inny"? Opowieść miała nauczyć dzieci tolerancji i akceptowania inności.