Poniedziałek 29.04.2024

Strona informująca o udziale naszych uczniów w wydarzeniach kulturalno-oświatowych organizowanych dla klas 1-8 uczniów naszej szkoły - Zapraszamy do zapoznania się z wynikami uczestników

Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji w naszej szkole

Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji w Szkole Podstawowej nr 316 w Warszawie obchodzony był w dniach 16 - 20.10. 2017r. i przebiegał pod hasłem: Uczeń z dysleksją też czyta książki. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie klas 1-7. Koordynatorem działań w klasach młodszych była pani Aneta Hynowska-specjalista terapii pedagogicznej i nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, a w klasach starszych pani Iwona Mastalerz – specjalista terapii pedagogicznej i nauczyciel języka polskiego.

Poniedziałek był dniem z ukochaną książką. Uczniowie na lekcjach języka polskiego opowiadali o swoich ulubionych książkach. Na przerwach oglądali zorganizowaną na korytarzu szkolnym wystawę ukochanych książek nauczycieli. Mogli też głosować na ukochaną książkę, wrzucając do specjalnej  urny kartki z napisanym autorem i tytułem książki. Na postawie głosowania sporządzono Toplistę książek ukochanych. Największą liczbę głosów zdobył  "Harry Potter". Uczniowie wybrali też "Hobbita", "Opowieści z Narnii”, „Mikołajka”. W poniedziałek ogłoszono też konkurs plastyczny – Moja ukochana książka. Prace uczniowie do końca tygodnia dostarczali do nauczyciela plastyki lub nauczyciela terapii pedagogicznej. Najciekawsze obrazy zostały zawieszone na korytarzu szkolnym. Część prac zaprezentowano też w Bemowskim Ratuszu podczas obchodów dzielnicowych tygodnia dysleksji.

W młodszych klasach tego dnia dominowały zabawy logopedyczne, podczas których uczniowie ćwiczyli aparat mowy, uczyli się trudnych logopedycznych wierszyków oraz rozwiązywali krzyżówki i rebusy. Natomiast  podczas zajęć ruchowych w każdej klasie odbyła się Gimnastyka  młodego czytelnika.

We wtorek odbyło się spotkanie z pisarką Barbarą Szelągowską i ilustratorką książek Moniką Jędrychowską. Podczas spotkania uczniowie rozwiązywali zagadki, bawili się słowem, w ciekawy sposób dowiedzieli się o wartościach książki.

Tego dnia młodsi uczniowie i ich nauczyciele opowiadali o swoich ulubionych lekturach oraz głosowali na ukochaną książkę. Na podstawie wyników głosowania sporządzono Toplistę ukochanych książek młodszych czytelników. Największą popularnością cieszył się „Dziennik Cwaniaczka”, a także „Nela, mała reporterka”. Uczniowie klas 1-3 uwielbiają też książki z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”.

Po południu rodzice uczniów uczestniczyli w warsztatach Jak pracować z dzieckiem z dysleksją? przeprowadzonych przez specjalistów z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Środa była dniem rozwiązywania zadań matematycznych podczas długich przerw w klasach 4-7 oraz zabaw interaktywnych w klasach 1-3.

Czwartek przebiegał pod hasłem Książka po polsku i angielsku. Uczniowie klas 6 i 7 czytali w języku polskim i angielskim fragmenty Małego Księcia. W bibliotece na długiej przerwie można było posłuchać powieści A. Lindgren. Istotnym elementem tego dnia była przeprowadzona przez 7 klasy debata: Co lepsze książka papierowa czy elektroniczna? – dla klas 7. Po obejrzeniu prezentacji multimedialnych na powyższy temat odbyła się bardzo ciekawa dyskusja. Wśród siódmoklasistów nie brakowało zwolenników zarówno książek elektronicznych, jak i papierowych.

W klasach młodszych ten dzień przebiegał pod hasłem „Czytam. Rozumiem. Rozwiązuję”. Uczniowie musieli przeczytać, zrozumieć, uporządkować fragmenty zadań tekstowych, a następnie je rozwiązać.

Ostatniego dnia, w piątek, uczniowie czytali książki swoim młodszym kolegom ze szkoły oraz z przedszkola.

Z wielką radością uczestniczyliśmy w dzielnicowych obchodach Tygodnia Świadomości Dysleksji. 14 listopada nasi uczniowie wzięli udział w Konkursie Ortograficznym o Pióro Burmistrza Dzielnicy Bemowo, natomiast 16 listopada odbył się Konkurs Ortograficzny o Pióro Burmistrza Dzielnicy Bemowo dla dorosłych. Nauczycieli reprezentowała pani Magdalena Ukielska, która w wielkim stylu odniosła zwycięstwo zdobywając główną nagrodę-Pióro Burmistrza Dzielnicy Bemowo.

To było wspaniałe zakończenie tegorocznych obchodów Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.

Aneta Hynowska, Iwona Mastalerz