MENU GŁÓWNE

    PARTNERZY



    Piątek 03.05.2024

    Tutaj znajdziesz ważne ogłoszenia i informacje dotyczące naszego przedszkola

    O wszach. Jak zapobiegać wszawicy?

    UWAGA  RODZICE!!!!

    Dnia 1 października 2019 roku zgłoszono przypadek wszawicy

    Pielęgniarka przeprowadzi kontrole czystości skóry głowy i włosów wśród dzieci.

    Prosimy o systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów u dzieci.                                                                      
    W przypadku zdiagnozowania u dziecka wszawicy konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu, który skutecznie likwiduje pasożyty. W trakcie leczenia należy bezwzględnie przestrzegać zasad i zaleceń co do sposobu użycia, czasu działania oraz powtarzania kuracji.   Prosimy o pozostawienie dziecka w domu przez okres 7-10 dni. Po tym czasie niezbędne jest powtórzenie kuracji, ponieważ z gnid, które pozostały na włosach mogą rozwinąć się dorosłe osobniki



    Ze względu na nierzetelne informacje i brak wiedzy, przez bardzo długi czas uważano, że wszawica bierze się z zaniedbań higieny. Kojarzona z biedą i wykluczeniem, stawała się przyczyną stygmatyzacji i wstydu.

    Tym bardziej utrudniało to walkę z chorobą, bo informacje o jej pojawieniu się nie były przekazywane dalej w obawie przed społecznym wykluczeniem.

    Wszawica u dzieci to choroba, która po prostu może się przytrafić. Tak samo jak katar, przeziębienie czy grypa.

    Profilaktyka nie jest skomplikowana. O ile, aby zapobiec przeziębieniu, dzieci noszą szaliki i czapki, niekiedy piją tran  lub inne specyfiki, o tyle w przypadku zapobiegania wszawicy wystarczy raz na dwa tygodnie dokładnie sprawdzić głowę dziecka, by wykryć wszawicę na wczesnym etapie i zastosować odpowiednie rozwiązanie.

    Jeśli wszawicę potraktujemy po prostu jako chorobę i wyposażymy się w rzetelną wiedzę, którą zastosujemy w praktyce, wszy nie mają żadnych szans. Kiedy już choroba się pojawi, wystarczy preparat na wszy, który skutecznie wyeliminuje pasożyty.

    Wszawica u dzieci

    Obcinanie włosów, czy też codzienne mycie głowy nie zabezpiecza przed wszami. Najlepszym sposobem uchronienia się przed tą chorobą jest profilaktyka wszawicy, czyli kontrola włosów dziecka co najmniej raz na dwa tygodnie, a w przypadku wystąpienia wszawicy w bliskim otoczeniu znacznie częściej – raz na tydzień. Warto pamiętać, iż najbardziej narażone na zarażenie są osoby przebywające w dużych skupiskach ludzkich (np. w szkołach, przedszkolach, internatach, akademikach, koloniach i obozach organizowanych dla dzieci i młodzieży), w szczególności dzieci w wieku 2-15 lat. Należy zatem jak najczęściej dokładnie sprawdzać stan włosów dzieci, aby móc szybko podjąć odpowiednie kroki w celu pozbycia się niechcianych lokatorów.

    Jeśli walczysz z wszawicą, poinformuj dyskretnie o pojawieniu się pasożytów władze placówki, do której uczęszcza Twoje dziecko, by uniknąć szerzenia się choroby. Niezwykle ważne jest, by wszystkie osoby mające styczność z wszawicą,  zastosowały preparat na wszy i gnidy w tym samym czasie.

    By skutecznie pozbyć się wszawicy i jej zapobiegać potrzebne jest zaangażowanie wszystkich, zarówno rodziców, opiekunów jak i kadry pedagogicznej. Jedynie konsekwentne, wspólne działanie przyniesie pożądany efekt i wyeliminowanie problemu. A oto kilka sposobów, które pomogą zapobiegać zarażeniu.

    • Związuj/zaplataj długie włosy dziecka na czas zabawy z rówieśnikami. Twoje dziecko będzie z pewnością dumne z warkocza, czy koczka zrobionego własnoręcznie przez Ciebie J.
    • Postaraj się przekonać dziecko, aby nie pożyczało i nie wymieniało się czapkami, grzebieniem ani gumkami do włosów z koleżankami i kolegami.
    • Profilaktycznie i regularnie (co najmniej raz na dwa tygodnie) sprawdzaj włosy dziecka, by jak najszybciej wykryć i pozbyć się wszy. Jeżeli wiesz, że w otoczeniu wystąpiła wszawica, rób to częściej.

    Poinformuj o wykryciu wszawicy wychowawcę, innych rodziców i przyjaciół Twojego dziecka. Tylko wspólna i szybka reakcja zapobiegnie rozprzestrzenianiu się zakażenia.

    Więcej informacji na stronie
    www.wszyzglowy.pl